Prezidentské soirée

Autor: Magdaléna Paluchová | 20.3.2014 o 23:05 | (upravené 21.3.2014 o 8:44) Karma článku: 23,47 | Prečítané:  1178x

Výsledky v poradí prvého volebného galavečera poznáme. Neprešiel ani týždeň a táto informácia pôsobí ako stará tri roky. Na scéne totiž boduje ,,prezidentský battle“. A ja si neviem predstaviť, že toto má trvať ešte ďalší týždeň...

Asi mi niečo uniká, ale stále nevidím relevantný dôvod prečo sa pán Fico tak veľmi usiluje o post hlavy štátu. Jedna vec je, že je to prestížna funkcia, autorita, ktorá by veľmi pekne zapasovala ako ďalšie skóre jeho kariérneho vzostupu. Druhá vec - z pozície premiéra má v rukách predsa oveľa väčšiu moc, ako byť nápomocný ľudu. Politik vo výbornej kondícii, v najlepšej ére svojho pôsobenia, ktorý spolu so svojou výpravou osemdesiatich troch zverencov /vrátane/ obsadzujú väčšinu kresiel parlamentu, sa chce po dvoch rokoch stiahnuť a chopiť funkcie, ktorá je viac-menej iba reprezentatívna? Prečo tomu neverím?

Buď si pán Fico ako prezident plánuje odklepávať stranícke záujmy už úplne bez akýchkoľvek prekážok /hoci ani doteraz ich nemal, lebo pán Gašparovič nezvykol robiť problémy/, alebo sa pán premiér potrebuje rýchlo zašiť v Grasalkovičovom paláci pred zodpovednosťou, pretože ho dobieha jeho vlastná politika?

Ja to pánu Ficovi neverím. Nie je pre mňa dôveryhodný. Má ústa ako vráta, o koliesko viac, dobré vyjadrovacie schopnosti, nepopieram. Lepšie medzinárodné známosti, dlhoročné politické skúsenosti a viac vlasov ako pán Kiska, to je fakt. Je to profík. Ale odhliadnuc od toho, aký je skutočný zámer jeho kandidatúry, odhliadnuc od jeho politického pôsobenia – to, aké zbrane zvolil v ,,prezidentskom dueli“ je pre mňa už klinec do rakvy.

Pán premiér opakovane neodpovedal na záhadu ,,gorilieho bytu“. Toto nás zaujíma menej ako ošiaľ so scientológiou, ktorou tak vášnivo v posledných dňoch operuje, pritom sám na otázku viery neodpovedá? Áno, lebo náš šikovný premiér takto nastavil latku. Balamutí a presviedča, no presviedča ten, kto si sám neverí. Pán Fico chce odpútať pozornosť od vlastných zlyhaní, ale my si to pamätáme. Ktovie, či pán premiér verí sám sebe toto prevedenie, ktorým sa prezentuje.

Pýtam sa, aká je toto politika? Pokora a morálka chýba tomuto národu po všetkých stránkach a premiér nie že by šiel príkladom, on vyberá kaliber. Pretože sme si zvykli na politiku takéhoto typu. Pretože on vie, čo si môže dovoliť. Pán Fico rozohral špinavý súboj a ja neverím človeku, ktorý svoj úspech chce budovať na neúspechu druhých.

Rozdielom medzi Ficom a Kiskom je, že zatiaľ, čo najlepšia obrana premiéra je útok, za Kisku sa okrem prezidentských kandidátov, ktorí neuspeli, postavili obyčajní ľudia. Spolupracovníci, známi, aj tí, ktorí ho nepoznajú osobne sa vyjadrujú, prečo ho podporia omnoho radšej ako premiéra a to je podľa mňa veľké závažie.

Zodpovednosť znova beriem na nás. Je jednoduché dištancovať sa od politiky. My sme zvyknutí, že niekto nám svojou dvadsaťdva ročnou politickou kariérou šibrinkuje popred nos a my si myslíme, že môžeme povedať, že ho poznáme. Ale koľkí pri urnách myslíme na kauzu ako Gorila? Darmo nám bude Fico rozprávať o detstve, my o ňom nevieme aj tak stále nič. Potom príde do deja nejaký Kiska a sme streštení, že ho nepoznáme, necháme sa ohlupovať jeho spojitosťou so scientológiou, ktorú vykrikuje náš ,,aký dážď, taký plášť“ premiér. Ale koľkí sme boli na jeho predvolebných mítingoch? Koľkí sa snažíme o ňom niečo dozvedieť = správne sa rozhodnúť pri voľbách = byť politicky zodpovední? Veď majme, preboha, trochu nároky aj na seba.

Napriek tomu má ,,tajomný“ pán Kiska takmer rovnaké percento vo voľbách ako pán Fico. To je zrkadlo nastavené politike súčasného premiéra. Slovensko stojí na dôležitej križovatke. Politiku pána Fica sledujeme. Naozaj mu ešte chceme dať šancu?

Nie, pán Fico. Môj hlas nedostanete. Ale môj hlas je jeden z mnohých, zatiaľ čo Vaša česť je iba jedna. A táto česť Vás ťahá za golier spred paláca naspäť k Vašej rozprplanej politike. My /niektorí/, aj za cenu toho, že pán Kiska nefiguroval na politickej scéne toľko ako Vy, sme ochotní ho podporiť. Radi by sme totiž opäť uverili tomu, čo ste Vy v nás definitívne potlačili (aj tým, že sa vo svojej kampani viac zaoberáte sebou, ako nami), že záleží na nás ľuďoch.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Fico s Bugárom verzus Danko. Ako čítať vývoj krízy

Premiér odvolal Plavčana a Danko sa cíti urazený.


Už ste čítali?