Najčastejšie pocity z Krakowa - zima a clivo za mamou

Autor: Magdaléna Paluchová | 19.1.2014 o 10:00 | (upravené 19.1.2014 o 11:50) Karma článku: 7,79 | Prečítané:  671x

Strašne dlho sme mali na baraku zimu. No zo tri mesiace vkuse. Vonku bolo teplejšie ako vnútri. To bolo smutné a smiešne zároveň. Až raz majiteľ utesnil okná. Potešili sme sa. A potom zasa prestala tiecť teplá voda. No a mama, ona sa na to strašne hnevala.

Mama ona je... Ona je ako hviezda. Tvári sa iba ako obyčajná hviezda, nenápadne,  pritom je to najteplejšie Slnko môjho života.

Mama je múdra

Hovorím jej:

- Mama, ty si múdra.

A ona mi:

-Nie som múdra, ja sa len snažím nad vecami rozmýšľať.

No veď uznajte. To môže povedať iba múdry človek.

Keď som prišla do Krakowa, mama mi začala chýbať najrýchlejšie. A tak zrazu. Zrazu, keď som si uvedomila, že tá rozbúrená rieka kadejakých akcií, kadejakých ľudí, nového prostredia, veľkého mesta, dosiaľ nepoznaného systému všetkého okolo, a kadečoho ešte, ktorou som si veľmi pôžitkársky plachtila, je vskutku len stojatá voda. Stojatá voda, ktorá ma síce kolíše a posúva ďalej v rôznych smeroch, ale čosi dôležité jej chýba. Aby to celé malo zmysel.

A potom som na to prišla.

Vzťahy. Výmenný študentský pobyt je kopa dobrého jedla, kopa dobrého žitia, ale tiež je to kôpka povrchných vzťahov. Každý deň sa rozprávate s inými ľuďmi o tom, čo študujete, čo pijete a odkiaľ ste. Áno, vznikajú aj lásky, aj priateľstvá na celý život. Ale tie sa tu väčšinou stihnú začať a na „celoživotné“ sa kreujú a dotvárajú na pozadí budúcnosti.

Lebo päť mesiacov, to je akurát taký čas, keď ste už dosť dlho od domova, aby ste si načerpali zo studne rodinnej pohody, a príliš krátko, aby ste si tu vytvorili pevné stabilné vzťahy. Nejaké piliere. Ktoré vás podoprú, keď je zle.

No a keď som si toto uvedomila, začala tá horúčka a rozčarovanie zo všetkých novostí ustupovať. Až mi ostalo zima. A nebolo to tým, že spod okien ťahalo.

Uvedomila som si, že doma mi nikdy nebola. Doma mi nemôže byť zima, lebo doma je mama. A tak, keď mi bola zima, volala som mame.

Lebo materinská láska, darmo – to je srdce rodiny. To je teplo domova, dobrota, ktorá zohrieva. Aj keď je človek ďaleko a fučí mu do izby.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Poliaci vyšetrujú Štrougala. Na Slovensku sú zločiny premlčané

Poľsko rieši štyri prípady usmrtenia ľudí elektrinou na hranici s ČSSR. Na slovenskej časti hranice s Rakúskom ich zomrelo vyše štyridsať.

KOMENTÁRE

Pripomeňme si, že režim bol naozaj zločinecký

Námietka, že ÚPN v Poľsku má väčšie právomoci, je nemiestna.

TECH

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét.


Už ste čítali?