Rozprávky na tieto časy

Autor: Magdaléna Paluchová | 11.10.2014 o 15:40 | Karma článku: 6,77 | Prečítané:  1051x

Poprosila som mamu, aby vykutrala tú starú knižku, do ktorej si mladá písala vlastné rozprávky. Slastne, trochu nesmelo som v nej listovala. Ponárala som sa do jej listov, prstami som objímala histografiu vlastného detstva i maminej mladosti, dní, ktoré sú tatam a ktoré už nežijeme.

Aby tklivosť bola ešte silnejšia, prúdy slnka sa žiadostivo valili cez okná ako just, čaj mi rozvoniaval lesom a ja som sa ozaj ocitla ako v chránenej zóne čohosi, čo už nejestvuje. Ako v maľovanej čítanke vlastnej minulosti, ktorá príjemne objímala plecia mojej duše.

Žiaden Guliver ani Popolušky. Mama nám vymýšľala vlastné princezné. Mama je učiteľka. V škôlke. Kedysi mala krásnu fantáziu. Pod posteľou má trilión kresieb, maňušiek, staré husle, noty, kostýmy, pomôcky. Rozprávky.

Obracala som strany v knihe a moja myseľ robila saltá do minulosti. Je to privilegovaná záležitosť  niektorých predmetov, ako nás nútia spomínať. Gramofón, Malé kotě spalo v botě, mlieko s medom a maslom, platne vážnej hudby i Michala Tučného. Kájove Kávu si osladím, na ktoré mama s otcom tančili v malom byte, vôňa laku a dreva, políc, ktoré oco vyrobil na mieru.

Ani neviem, kde je trezor na spomienky. Držíme si ich kdesi vo svojom vnútri, ako si vodník drží duše v hrnčekoch. Driemu ako chrústy pod kameňom a keď príde ich čas, splašene sa začnú hmýriť ako umelý sneh v sklenenom ťažítku.

A či nemáme všetci takú knihu v polici? Rozprávky, vlastné vyšumené príbehy, ktoré sme si sami zrežírovali, prežili a zabudli? Také, ktoré vznikli, aby sme sa blažene mohli špárať vo vlastnom retro archíve. Klipsne, natupírované ofiny, gramofónové platne a s nimi priepustky do minulosti, otvárajú jedny dvere za druhými, až sami seba prekvapíme, aké presnosti, nepodstatné vzory maminej blúzky a črevné problémy z babkinej šesťdesiatky, je náš mozog ochotný si pamätať.

Prelistujem knihu a odkladám ju späť pod posteľ. Medzi haraburdy, ktoré ožívajú s trochou mojej fikcie vždy, keď chcem. Znova sedím v tom istom dni, ktorý ráno začal, ale trochu mlieka s medom na spodku hrnčeka nie je jediné, čo mi po tomto výlete ostalo. Obzerám sa kol-dokola a rozmýšľam, čo to bude o pár rokov, čo mi pripomenie

tieto časy.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát chce rozbehnúť elektromobilitu. Dá vám 5000 eur na auto

Úspešnosť dotácie je dnes otázna. V Nemecku sa skončila fiaskom.

KULTÚRA

Krv na kancelárskom papieri. Slovenské krimiseriály sú mimo

Dôvody, prečo sa na naše krimi nedá pozerať.

TV

Fico zabáva ľud vtipmi ako Mečiar

Premiér na mítingoch s voličmi rád rozpráva jednoduché vtipy.


Už ste čítali?